معرفی کتاب

نویسنده: محمد ابراهیم حامد مهدوی

ناشر: انتشارات دلیل ما

سر آغاز این کتاب ، با موضوع «نقش امید در پویایی زندگی» شروع می شود که قسمتی از آن به شرح زیر است :

” امید ، محور چرخش و گردش گیتی است . حیات در عالم خلقت ، نشاط در طبیعت ، حرکت به سوی رشد و بالندگی ، همه و همه نشانه ی اصالت و محوریت امید است .

اگر چراغ امید در صحنه ی زندگی خاموش می گشت ، همه جا و همه چیز در ظلمت محض فرو می رفت .

اگر بارقه ی امید از دلها زدوده می شد ، افسردگی و پژمردگی گستره ی زمین را فرا می گرفت .

اگر امید نبود ، سردی و سکون فراگیر می شد .

اگر امید نبود ، خنده از لب ها رخت بر می بست .

و اگر امید نبود … “

ادامه

…وسر انجام صلیب می شکند

یکی از داستان های شیرین قرآن که ضمن آیات ۵۹ تا ۶۴ سوره ی مبارکه آل عمران  به اجمال به آن اشاره شده ،داستان شورانگیز مباهله است.

در این کتاب که با نام «…وسرانجام صلیب می شکند» و با نگاهی مهدوی به ماجرای مباهله می پردازد توسط جناب آقای دکتر نادر افضلی به رشته ی تحریر درآمده است.

این کتاب موضوع مباهله ونحوه ی شکل گیری آن را به گونه ی داستانی بیان دارد وشامل دوبخش کلی است .که در بخش اول به بررسی موضوع مباهله درمیان نجرانیان پرداخته و در بخش دوم این موضوع رادر میان مسلمانان بررسی می کند.

در میان نجرانیان موضوع گسترش اسلام امری ناخوشایند بود و این ناخوشایندی زمانی بیشتر بروز می کند که باگسترش دین اسلام و افزایش قدرت روزافزون آن و ارسال پیک هایی از جانب پیامبر صلی الله علیه وآله به سوی کشورهاو ادیان مختلف مبنی براین پیام که یا به اسلام بگروید ومطیع خداوند شوید ویاخود راجزوتبعه ی اسلام معرفی کنید و با پرداخت جزیه بردین خود بمانید ویاباشما جنگ بر می خیزیم که موجب شد که موضوع مباهله به وقوع بپیوندد.

در بخش اول به بیان این داستان در میان نجرانیان می پردازدکه خواندن این بخش خالی از لطف نیست زیرا همراه با جذابیت داستانی نوشته با برخی ازمواردی از انحرافات مسحیت تحریف شده آشنا می شویم.

در بخش دوم که به بررسی موضوع مباهله در میان مسلمانان می پردازد که در واقع ادامه ی همان مباحثی است که در بخش قبل بیان شده است اما ادامه ی ماجرا درمدینه می پردازد وبه نحوه ی برخورد نجرانیان با پیامبر صلی الله علیه واله وسلم و پیامبر صلی الله علیه واله وسلم  با آنان را بیان می کند.

درقسمت جدال اندیشه هاکه مباحث گفت وگوشده میان نجرانیان وپیامبر اسلام صلی الله علیه وآله تاآنجا که پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله عامل اصلی ماندن مسیحیان در سرزمین سیاه گمراهی راسه چیز می داند:

۱-    پرستش صلیب،که نمادی دروغین بر بت پرستی اصل ماجرای مصلوب شدن مسیح دروغ است وبی تردید پرستش صلیب هم دروغی بزرگ تر است.

۲-    نوشیدن شراب که قرآن از آن به عنوان پدیده ی پلیدی که عمل شیطان است یاد می کند.

۳-    خوردن گوشت خوک که تنها حیوانی است که حرمت گوشتش صریحادر قرآن آمده وازآن هم به عنوان حیوانی پلید نام برده شده است.

که در اینجا مسیحیان خودرا مغلوب و محصور سخنان شگرف پیامبراسلام صلی الله علیه وآله می بینندو به دلایل غیر عقلی وسرباز زدن که در اینجا آیه ی :

ای پیامبر،به آنان-بگو:بیایید تا ما شما ،فرزندان و زنان و جان هایتان را بیاوریم و رو در رو و علیه یکدیگر دست به دعا برداریم و نفرین خداوند را بر دروغگویان قرار دهیم.

یعنی اینکه پیامبر صلی الله علیه واله وسلم شیوه ی دیگری از مبارزه را ارایه می کند یعنی مباهله چون هر دو گروه ،مدعی اند که به خدا اعتقاد دارند و باورشان توحیدی است .هردو گروه،خود را بر حق و دیگری را بر باطل می دانند. هردو،دین خود را دین الهی و آسمانی می شمارند.

پس مسیحیان این مساله را قبول می کنند وموعد مقرر فرا می رسد در قسمت نماد تمامی اسلام با نماد اسلام حقیقی آشنا می شویم که نویسنده این گونه می نویسد:

رسول الله صلی الله علیه وآله به راه افتاد ،در حالیکه حسین را در آغوش گرفته و دست کوچک حسن را میان دست مهربانش می فشرد؛یعنی تنها اینان اند«ابناءنا»

فاطمه در سمت چپ او حرکت می کرد؛یعنی مصداق تام و تمام «نساءنا»

وعلی در جانب راست راه می رفت؛یعنی فقط علی است «انفسنا»

پیامبر با ظاهرساده می آمد ؛ اما به راستی این جمع کم شمار، یعنی همه ی هستی، یعنی عصاره ی خلقت،یعنی دنیایی از قدرت، یعنی هیمنه و هیبت!

که در این بخش علاوه بر معرفی این نماد زیبا به نحوه ی مغلوب شدن نجرانیان را در مقابل اسلام را بیان می کند.

آری اینان نماد اسلامی اند اسلامی که امروزه حضرت صاحب الزمان علیه السلام رهبر راهبر آن است.

…وسر انجام صلیب می شکند

با ظهورحضرت صاحب الزمان علیه السلام و بر اساس سخنان پیامبر صلی الله علیه واله وسلم و.نقل ابن عباس به فرمان حضرت مهدی علیه السلام ماموریت کشتن خوک وشکستن صلیب به عهده ی مسیح گذاشته می شود.

ادامه

نویسنده: دکتر مرتضی طاهری

ناشر: انتشارات عهد

تعداد صفحه: ۱۴۴ صفحه

طلوعت را همه چشم انتظاریم  بتاب ای آفتاب دادگسترسخن از خورشید پنهان است …

آری ؛ سخن از غیبت امام زمان علیه السلام است . از بزرگ مظلوم دوران . آن که یادش از خاطره ها فراموش شده است …

همو که اگر کسی مهربانی های او را ببیند و قطره ای از زلال محبتش بچشد ، دیگر فراموشش نخواهد کرد.

همو که مؤمنان را انیس و رفیق و شفیق است .

کتاب «آفتاب در نگاه خورشید» ، کاوشی در کلمات گهربار حضرت علی بن موسی الرّضا علیه السلام درباره ی امام عصر ارواحنا فداه می باشد و شامل سرفصل های متعددی از جمله نشانه های محبوب ، سیره ی حضرت مهدی علیه السلام ، دشواری های عصر غیبت و وظایف شیعیان در عصر غیبت می باشد که شرح برخی از آنها بدینگونه است :

  • نشانه های محبوب

احادیث فراوانی به کمالات و اوصاف حضرت مهدی علیه السلام اشاره دارند . این خصائص برخی بیانگر خصوصیات ظاهری آن حضرت و برخی توصیف گر کمالات روحی آن بزرگوار است . اکنون به برخی از اوصاف و ویژگی های امام مهدی علیه السلام به بیان امام هشتم علیه السلام اشاره می گردد :

۱-         میلاد پنهانی .

۲-          پیوسته جوان .

۳-          خوشبو ترین عطر .

۴-         چهره ی نورانی . امام رضا (ع) می فرمایند : بر او پوششی است از نور که از پرتو قدس روشنایی می گیرد .

۵-         سیمای جوانان

۶-          پیمودن گیتی

دشواری های عصر غیبت

اگرچه اسرار غیبت امام عصر علیه السلام  برای ما بطور کامل روشن نشده و طبق روایاتی که در این خصوص آمده است ، علت آن پس از ظهور خود آن حضرت مشخص می گردد ، یکی از حکمت ها و اسراری که برای آن ذکر شده است خشم گرفتن خداوند بر مردم و امت قدرناشناس پیامبر است .

وظایف شیعیان در عصر غیبت

اولین وظیفه شیعیان شناخت امام می باشد . وظیفه دیگر این است که در حکمت نامها و نشانه های او اندیشید . باید در شگفتی های ولادت و حیات او تأمل کرد .

یاد و محبت امام ،حبّ و بغض .

امام رضا علیه السلام می فرمایند : «پیروان ما کسانی اند که به امر ما گردن می نهند و به گفتار ما عمل می کنند . با دشمنان ما مخالفت می ورزند . پس هرکه چنین نباشد از ما نیست» .

 فرمانبرداری، رعایت ادب، احترام نسل پاکان و  انتظار فرج از دیگر وظایف شیعیان در دوران غیبت امام علیه السلام می باشد.

دانلود فایل pdf ((معرفی کتاب آفتاب در نگاه خورشید))

ادامه

 کتاب دوران با شکوه ظهور نوشته علامه میرزا محمدباقر فقیه ایمانی پیرامون وقایع و اتفاقات بعد از ظهور امام زمان می باشد

در این کتاب آیاتی درباره ی ظهور ،حکومت و رجعت وجود دارد که از جمله آیات ۵و۶ قصص می باشد “ما اراده کردیم به آنان که درروی زمین به ضعف کشیده شده اند منت نهاده،آنها راپیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم و ایشان رادر زمین متمکین و توانمند گردانیم وبه فرعون وهامان و سپاهیانش بنمایانیم آنچه راکه از آن بر حذر بودند.

و همچنین درباره ی معنای انتظار که همان حالتی قلبی است در فراق یار را به صورت جامع توضیح داده واز فضیلت های انتظارنیز احادیثی آورده شده که از آن جمله   می توان،به حدیثی ازامیرالمؤمنین علیه السلام  اشاره کرد: «منتظر امر ما مانند شهیدی است که در خون خود غلتیده است» ودراین باره امام زمان علیه السلام فرموده اند:«برای تعجیل فرج زیاد دعاکنیدکه آن فرج شما است».

 سپس به حکمتهای پیرامون غیبت می پردازد که ازآنجمله محفوظ بودن جان امام دربرابر دشمنانشان به عنوان آخرین ذخیره الهی وطولانی شدن غیبت به علت بدی اعمال وافعال مردم می باشد.

ظهور وقتی که خدا به قلب مبارک امام زمان علیه السلام الهام می کند که حاضر به برپایی قیام شود، امام عمامه ی پیامبر صلی الله علیه واله و سلم راکه «سحاب»نام دارد برسر گذاشته وپیراهن آن حضرت راکه دراحد پوشیده بودند رامی پوشند و همچنین زرهی که از جانب خدا برای  پیامبر صلی الله علیه واله و سلم آمده به تن می کنندو همچنین ذوالفقاررا…

نکته جالب توجه آن است که شمشیر هایی که یاران امام از آن در جنگ استفاده می کنند از آسمان نزد آن حضرت فرود می آید که بر روی هر قبضه ی هر شمشیر نام صاحب آن نوشته شده وبرطرف دیگرآن هزار حرف نقش شده که ازهر حرفی هزار باب علم گشوده می شود(این حدیثی است ازامام صادق علیه السلام که در بحارالانوار جلد۵۲،صفحه ۲۸۶ دراین کتاب به آن اشاره شده)

درادامه به حرکت امام زمان علیه السلام برای برقراری حکومت جهانی  می پردازد.

اول بار به مکه رفته و بعد از جریاناتی که در آنجا اتفاق می افتد به سوی مدینه حرکت می کنندکه درآنجا امرعجیبی رخ می دهد و آن دو غاصب ملعون را از قبربیرون کشیده و زنده می نماید و با حجت بالغه و دلایل محکم آنها رامحکوم می فرماید وروشن می سازد که آن منشا همه ی بی دینی ها وکفر و نفاق در عالم بوده اند وآنها رابه سزای کردارکثیف وبدشان می رساند.(دراینجا جریاناتی زیباوخواندنی رخ می دهد)

درروایات درباره ی یاران امام علیه السلام آمده که بسیار شجاع و دلیر هستند و هرنفر آنها نیرویی برابر۴۰ تن رادارا می باشد.

دربخش چهارم که باعنوان درسیر و سروک امام عصر علیه السلام در هنگام حکومت نام گرفته ودرقسمت اول راههای تزکیه نفس آشنا     می شویم. و در قسمت دوم به راههای تزکیه ی نفوس ،رفع موانع ،معرفی موانع مختلف وراههای برداشتن این موانع آشنا می شویم.در بخش پنجم که به بیان عنایت های الهی مختص دوران ظهور می پردازد که از جمله ی این عنایات می توان به تکمیل عقول مردم که درا ین باره علوم اولین وآخرین ،امام محمدباقر علیه السلام فرمودند:«اذاقام قائمناوضع یده علی روؤس العباد، فجمع به عقولهم و اکمل به اخلاقهم»

((هرگاه قائم ماقیام کند دست خودرابرسربندگان نهد و به این وسیله عقل های آنان تمرکز می یابدواخلاقشان کامل می گردد.))

 دانلود فایل pdf ((معرفی کتاب دوران با شکوه ظهور))

ادامه

                                                                                                                                          

نویسندگان: علیرضا پورمشیر ، مجید تلافی       

تعداد صفحه: ۸۰ صفحه

ناشر: پیام طوس

نویسنده ی این کتاب قصد دارد راجع به موضوعی صحبت کند که در رابطه با آن، کتاب های زیادی نوشته و ترجمه شده است. پس موضوع خیلی جدیدی نیست! اما اون چیزی که میتونه یکی از عواملی باشه که این کتاب رو یه سر و گردن از بقیه بالاتر ببره، دیدِ جدید و نگرش متفاوت نویسنده به سوژه است! پس شاید بشود توی این دنیایی که روز به روز درحال پیشرفت است و همه سرگرم دل مشغولی ها و سرگرمی هاشون هستن، به چند دقیقه آرامش دست پیدا کنیم … !

حالا آرامش چی هست؟ تاحالا بهش فکرکردید؟!

راستش را بخواهید، برای تعریف آرامش می توان هزاران کتاب از هزاران نویسنده و محقق آورد. اما درنهایت آنچه روی می دهد، تعاریف مختلفی است که پیش روی شما وجود دارد. در واقع، اگر بخواهیم به گوشه ای از تعریف آرامش بپردازیم، می توانیم بگوییم آرامش یعنی نبود تشویش، اضطراب و دلهره؛ یعنی رهایی از حزن و اندوه و بیم و هراس؛ یعنی برخورداری روح و جسم از اطمینان و ثبات و استقرار سکوت.

آرامش، داشتن یک حالت تعادل روحی است که نتیجه آن برخورد صحیح با مسائل و گرفتاری ها می باشد.

 آرامش آثاری مادی در جسم و بدن از خود به جا می گذارد ولی این ، بدان معنا نیست که امری مادّی و یا کمّی باشد .

در این کتاب، عوامل بروز استرس هم بیان شده است. عواملی از جمله: احساس تنهایی، احساس نداشتن پناهگاه، احساس ترس از آینده، تصویر وحشتناکی از چهره ی مرگ داشتن و …

هم چنین گفته شده که از بین عوامل فوق ، دو عامل «احساس نداشتن پناهگاه» و «احساس ترس از آینده» میانِ مردمِ جوامع مختلف شایع تر است .

علاوه بر این ، به مواردی هم اشاره شده که برای رسیدن به آرامش ، به ما کمک می کند . مثل

_ ۱۵ دقیقه زودتر از معمول از خواب برخیزید و به کاری که از آن لذت می برید مشغول شوید .

_ به زیبایی بیاندیشید . زیبایی به هرجا آرامش می آورد .

_ لباس های گشاد و راحت باعث ایجاد راحتی و احساس آرامش می شود .

و …

هنگام بررسی تمام نوشته ها و کتاب ها ، نکته ای که بطور مشترک بین همه ی آنها تکرار شده بود و همه ی دانشمندان و روانشناسان بر آن تأکید داشتند ، این بود که دین می تواند بهترین و کاملترین نسخه برای رسیدن به آرامش باشد ! پس … قرآن کریم ، کامل ترین نسخه برای آرامش روح است !

حالا باید چکار کنیم ؟ وظیفه مان چیست ؟ برای رسیدن به آرامش حقیقی که با ظهور امام زمان (ع) حاصل می شود ، باید چه کارهایی انجام داد ؟

۱- اندیشیدن به آینده

۲- آمادگی

۳- زیستن با یاد او

و خلاصه این که راه رسیدن به آرامش در پناه امام مهربان حضرت صاحب الرمان در این مختصر بیان گردیده است.

دانلود فایل pdf ((معرفی کتاب نسیم آرامش))

ادامه

                                                              

        نویسنده : محمد رضا طاهری

ناشر : انتشارات پیام طوس

تعداد صفحه : ۴۰ صفحه

 

« بیش از هزار شب بود که ما روی خورشید را ندیده بودیم. تقویم ما را بر اساس درخشش کرم های شب تاب نوشته بودند .واحد شمارشِ زمان ، گذر شب ها بود .فرزندان ما نامی از خورشید نشنیده و اگر شنیده بودند ، باور نمی کردند و اگر باور می کردند ، برایشان فرقی نداشت که باشد یا نباشد . اینجا اثری از حیات نبود . آخرین روزی که خورشید غروب کرد و دیگر بالا نیامد را دقیقا به یاد دارم . آخرین جملات خورشید را هنوز به خاطر می آورم که می گفت : من از پشت ابرهای سیاه نیز شمارا فراموش نخواهم کرد و روزی خواهم آمد . روزی …. »

« . . . . خورشید طلوع کرده بود و همه ی ما دیدیم که کفتارها هراسان راه بیابان را در پیش گرفته بودند و موش های کور ، کرم ها را زیر دست و پای خود له کرده و به اعماق زمین پناه می بردند .آری … بذر انتظار روییده بود … ! ای کاش پیچک اینجا بود …. »

هم اکنون نیز هزار و صد و هفتاد و اندی سال از غیبت خورشید مهربان ما می گذرد .امام مهربانی که اگرچه هیچگاه تابیدنش بر ما را از یاد نبرده و نخواهد برد ، اما ما او را به دست فراموشی سپردیم و به سرما و تاریکی دنیامان عادت کردیم .

براستی او عاقبت در شبی طلوع خواهد کرد و پرده ی سیاهی را از دل شب زده ی دنیای تاریک خواهد برچید .

حضرت ولی عصر علیه السلام در نامه ی معروف خود به شیخ مفید (رضوان الله تعالی علیه) می فرمایند :

(( اگر دوستان ما – که پروردگار توفیق اطاعت و بندگی اش را به آنان بدهد – همگی ازصمیم قلب به عهدشان پایبند می شدند ، نه فقط سعادت دیدار ما برایشان به تأخیر نمی افتاد ، بلکه خوشبختی ملاقات ما هرچه زودتر نصیبشان می شد . و همه ی اینها در سایه سار شناخت کامل ما و صداقت آنها نسبت به ما می باشد . پس هیچ چیز ما را از آنها دور نمی کند جز اخباری که از آنها به ما می رسد و ما از آن خشنود نیستیم و برای آنها نمی پسندیم))

دانلود فایل  pdf(( معرفی کتاب چشم به راه طلوعی دوباره))

ادامه