نیمه شعبان

بسم الله الرحمن الرحیم

اتوبوس در حال حرکت است.مسافران کم وبیش نشسته و ایستاده اند.روی صندلی جلو دونفر نشسته اند . سمت پنجره خانمی محجبه نشسته و قران می خواند . ودر کنارش دختر جوانی تیپ دانشجو یا دبیرستانی  یا حجاب کامل مثل چادر ملی نشسته است. اتوبوس که به ایستگاه می رسد. پیرزنی که در ایستگاه ایستاده عصا زنان از بغل دستی اش (با لهجه مشهدی)می پرسد:

 همی ر سوار شم؟

بقیه به او می گویند بله مادر جان….

ادامه

 

موضوع: امیدواری وایجاد حس حضور مخاطب: نوجوان
کاربرد: روایت یک داستان.  نمایش روایتی در سه صحنه

 

می توان روایت این داستان را به صورت سه صحنه ی ادامه دار در میان برنامه های جشن گنجانید.(صحنه اول در حیاط دانشکده  ،صحنه دوم در فضای خیابان و عکسبرداری،صحنه سوم در محفل دعای ندبه)

ادامه

 

موضوع: امیدواری مخاطب: نوجوان
کاربرد: متن مجری، نمایشگاه غرفه ای

 

مقدمه:

نیرویی در وجود انسان میباشد که او را برای رسیدن به اهدافش یاری میکند. البته هر هدفی باید یک نقطه شروع و نقطه ی پایان و مقصدی داشته باشد و آدمی برای رسیدن به این هدف مشخص تلاش میکند که این امید است.

امید به معنای چیزی است که به وقوع می رسد و انسان انجام آن را حتمی می داند.

ادامه

 

موضوع: امیدواری مخاطب: دانشجو
کاربرد: سخنرانی، غرفه های نمایشگاهی، جشن میزها

 

 

راهنما

      در ادامه­ ی مباحث مرتبط با روان شناسی مثبت گرا و آن چه با عنوان مفهوم اصیل “شادی در سایه غدیر” و “رضایت از زندگی بر اساس آموزه­های نهضت عاشورا ” در نشست­های پیشین بیان کردیم، برنامه پیش رو با عنوان “دوباره زندگی، تلاشی است در جهت انتقال مفهوم درست امیدواری در زندگی که با رویکرد به اعتقاد اصیل مهدویت و امید جهان امام زمان ع گردآوری شده است. شما می­توانید از این برنامه در قالب غرفه­های نمایشگاهی و یا در جهت برگزاری جشن میزها استفاده کنید و در صورتی که مطالب اساسی حذف نشده و قادر به ارائه­ی مفید آن هستید، به عنوان سخنرانی­های چند قسمتی در جشن خود از آن­ها استفاده کنید. پیشنهاد می­شود از این برنامه برای جشن­های دانشجویی و کسانی که اهل مطالعه هستند استفاده کنید تا به چالش کشیدن بحث موقعیت جذابی را ایجاد کند.

ادامه

 

موضوع: امیدواری مخاطب: بزرگسال
کاربرد: سخنرانی، نمایشگاه غرفه ای

 

 

مقدمه:

کلمه “امید” از واژه هایی است که ملموس همه انسانها ست و در واقع به نوعی موتور محرکه هر فردی برای زندگی  و تحصیل معاش می باشد به طوری که شاید به جرات بتوان گفت زندگی بدون امید امکان پذیر نیست.

 هدف از این نوشتار، بررسی این مفهوم در لسان آیات و روایات است و اینکه آیا در ادبیات الهی نیز” امید” به همین مفهوم به کار رفته است یا خیر؟

ادامه

 

موضوع: امیدواری مخاطب: نوجوان
سخنرانی ویا اجرای درجشن همراه با نمایش های کوتاه

 

  یا ابا نا استغفر لنا ذنوبنا انا کنا خاطئین                        صلی الله علیک  یا اباصالح المهدی ادرکنا 

اجرای پیشنهادی این برنامه : سلام به همه بزرگواران وخدمتگزاران آستان مقدس امام عصر عجل الله فرجه

اجرای این مقاله به صورت سخنرانی ویا اجرای درجشن همراه با نمایش های کوتاه به صورتی که این مقاله

شامل چند قسمت می باشد .در ابتدا می توان با پخش زیر صدایی زیبا مقاله ادبی را دکلمه وار برای افراد

خواند.قسمت اصلی مقاله  شامل چند قسمت است که میتوان با اجرای افراد مختلف که قدرت بیان خوبی دارند

 صحبت کرد ودر وسط مقاله تعدادی داستان نوشته شده که میتوان به راحتی نمایش داد.ودر انتها با افکت زیر

 صدا قسمت آخر مقاله که حالت عاطفی دارد را اجرا نمود وبه هرحال با سلیقه اساتید محترم امکان جابجایی

قسمت ها نیز می باشد به صورتی که بعد از مقاله ادبی ابتدا داستانها را نمایش دهید وبعد ادامه برنامه  .

  به هر حال ان شالله با یاری امام عصرعجل الله فرجه برنامه  مفید واقع شود .

ادامه

 

موضوع: امیدواری
کاربرد: سخنرانی، غرفه های نمایشگاهی
مخاطب: مناسب جهت سن دبیرستان به بالا

این مجموعه با تبیین جایگاه و اهمیت امید در زندگی بشر در بخش اول شروع می شود و در جریان تحلیل آن ارتباط امید با شخصیت فرد و رابطه امید با همت و نیت بررسی می گردد.

پس از روشن شدن اهمیت موضوع ،امید به ظهور و مقصد نهایی خلقت بیان شده وبه بالاترین آرزو یعنی آرزوی یاری امام عصر تبیین می شود و رابطه دعا با امید بیان می گردد.

فایل برنامه

پاور غرفه

ادامه

 دکلمه

ای سفر کرده ،زمان آمدنت چه دیر شده و بی تو چه سخت می گذرد /اشک چشمانم را گواه می گیرم که بی قرار توام/ چشم به راه دوخته ام تا تو بیایی/ اندوه نیامدنت لحظه ها را هم بی تاب کرده است . . .

 ای غریب، ای تنها/ بر کدامین خاک و کدامین سرزمین تو را جستجو کنم؟

گفته اند که در شهر و دیار ما می آیی/ از چشم ها می گذری/ بی آنکه دیده گان گنه کار ما لذت حضور تو را درک کنند/ گفته اند سنگفرش بازارهای شهر، بوی تو را دارد/ فرش های خانه هامان، نشان از تو گرفته اند/ و دیار ما بارها حضور تو را احساس کرده است.

وا حسرتا، ای عزیز، ای گرانمایه/ در کدامین دیار، ردّ پای تو را بجویم؟ از یمن تا سمرقند، از بخارا تا عدن، از مصر تا آفریقا، از مدیترانه تا هندوستان، از کالبد خاکی پلّه های سرداب سامرا، تا دیوارهای کاهگلی مسجد سهله، از سنگ های غربت گرفته ی صفا و مروه، تا کالبد افسرده ی قلب خاکستری من، همه و همه جا تو را می جوید. . .

ادامه

دکلمه 

پنجره ی دلم را رو به باغ خیال گشوده و غرق در افکار خود بودم.از بی وفایی زمانه به ستوه آمده بودم. گویی بغض بر گلویم چنگ می انداخت . با خود می گفتم چرا همیشه نشسته‌ایم و پشت هم برایش «باید» بافته‌ایم. لیست بلند بالایی از «باید»ها ساخته‌ایم تا او بیاید و همه‌ را به تنهایی بر دوش کشد و تمام درد‌های جامعة بشری را به تنهایی مداوا کند و تمام انتظارات ما را برآورد.
هر وقت از دنیا خسته می‌شویم، هر وقت مشکلی آزارمان می‌دهد، فارغ از این‌که چقدر بزرگ یا به کجا مربوط باشد، آهی می‌کشیم و می‌گوییم: «آقا می‌آید و همه مشکلات را حل می‌کند.»، «آقا که آمد باید فلان شخص را فلان کند»، «آقا که آمد باید این کار را این طور درست کند» و هزاران جور جملة دیگر.

ادامه

ده ها راه، صد ها، هزار ها، و من مانده ام، درمانده ام. چه کنم که نکرده باشم؟ به کدامین راه قدم بگذارم؟ حقیقت را در کدامین وادی جستجو کنم؟ خسته از حیرت من، خسته از ندانستن من. خسته از بی یاری، خسته از ناکامی، خسته از نادانی. خسته ام. خسته تر از من چه کسی است؟ مانده ام، مانده تر از من چه کسی است؟

آه . . . ستاره ها، ستاره ها، چه خوش می درخشند این ستاره های آسمان. و چه نعمتی هستند در این بیابان. باید بروم، باید راه بیفتم، باید به کمکشان، راه را بیابم. اما نمی توانم، می ترسم. بیابان تاریک مرا می بلعد. کفتار ها، کفتار ها، آنان که سیاهی وحشت انگیزشان، دلم را می لرزاند و توان پیمودن راه را می کُشد. پس ماه کجاست؟ کجاست تا نور پاکش لشکر تاریکی را عقب براند و مسیر مرا از وحشت تهی؟ کجاست ماه تا بشوید هرآنچه پلیدی است و روشن کند هر آنچه تاریکی. خسته ام. خسته از حرف تو و صحبت او. خسته از راه دراز. خسته از همسفر و شهر و دیار. خسته از بی یاری، خسته از ناکامی. نازنینم، تو بگو کی آیی؟

ادامه

کلیه حقوق معنوی این سایت متعلق به شبکه دررنت می باشد Back to top